Rszlet Kocsis Mikls "Bulldog Enciklopdia" cm knyvbl:
"Az igazi buldog"
Az amerikai bulldog klnleges helyet foglal el mind a fajtiszta kutyk tborban, mind az „sbuldog” leszrmazottjai kztt. Kllemben s termszetben a legtisztbban rzi eldjnek tulajdonsgait. Elszr ez a ma is ltez fajta alakult ki a kzpkori mszroskutybl. Noha egy rgi fajtrl van sz, sokan gy kezelik, mintha csak az utbbi vtizedekben alakult volna ki, a legtbb ember pedig egyltaln nem is tud a ltezsrl. Igaz ugyan, hogy csak a kzelmltban kezddtt meg bemutatsa a vilg kutyaszeret kznsge szmra, ennek ellenre elktelezett hvei mr tbb szz ve tisztn, ms fajtktl teljesen elklntve tenysztik. Mirl is van sz valjban?
A fajta eredete
Idzzk fel jra a mlt szzadi angol krlmnyeket: emlkezznk az ipari forradalom kiteljesedsvel prhuzamosan elsorvad rgi letformra, melynek a buldog kialakulst s nevt, mindennapi munkjt ksznhette, valamint az 1835 utn illegalitsba vonul kutyaviadalokra, ahonnan mr azeltt is csaknem teljesen kiszortottk a buldog s terrier keverkek.
Hsnk teht az let minden terletn visszavonulban volt, s lte kiltstalannak tnt. Nhnyszor megjelent ugyan a gyorsan npszerv vl killtsokon, azonban itt sem tudott megkapaszkodni: a kznsg tlsgosan is jl emlkezett mg vres mltjra, azonkvl vadsga, erszakossga, korltokat nem ismer makacs termszete sem igazn kedvezett a szpsgversenyeken val bemutatsnak.
A polgrsg mst kvnt ltni, nem a dolgos htkznapok hst, radsul a buldog a szegnyek kutyja volt, gy alacsony szrmazsa s brdolatlan viselkedse miatt sem illett ebbe a kifinomult ri kzegbe. Az emberek szrakozni s gynyrkdni akartak, s ezt a nemessg rgi kedvenceinek, az elegns vadszkutyknak, vizslknak, agaraknak felvonulsban, valamint az rhlgyek lebeinek megtekintsben talltk meg.
A kutya rtke ebben a korban, teht a mlt szzad vgn mr nem a kemny munkban, vadszaton val helytlls, hanem a tetszets vagy ppen klnleges megjelens volt. A polgrsg szrakoztatsra j fajtkat is kreltak, gy tbbek kztt a rgi tpus buldog s a pug (mopsz) keresztezsvel. Ez a „vltozat” - hiszen a kezdetekor mg nem beszlhettnk nll fajtrl - eltlzott szlessgvel, alacsony termetvel, az snl jval nyugodtabb vrmrskletvel nemcsak alkalmasabb volt a killtsokon val bemutatsra, de mks megjelensvel rvid idn bell hihetetlen npszersgre is szert tett.
A bemutatk elterjedsvel, az angol telivrek regisztrlsra szolgl mntrzsknyv mintjra megnyitott Stud Book vezetsre ltrejtt tenyszti klubok - elssorban a British Kennel Club (1873) - megalakulsval szksgess vlt a kutyk fajtba sorolsa, egyrtelm megklnbztetse: gy a „show” vltozat kapta a buldog nevet, s a kihalflben lv eredeti formj mszroskutyt lassan mindenki elfelejtette. A killtsokon val bemutatsra, a polgrsg mulattatsra kitallt „nvbitorl” keverk viszont gyorsan elterjedt, s vgl mr az angolok nemzeti jelkpv vlt, gy ma t ismerjk angol buldogknt.
Noha sohasem vett rszt bikahecceken (erre mr torz testfelptse miatt is teljesen alkalmatlan lett volna), vilgszerte az angol llhatatossg s kitarts szimblumaknt vlt ismertt. S mg e haszontalan ltforma diadaltjt jrta, az igazi, az eredeti buldog hazjban teljesen feledsbe merlt, vgl ki is halt.
Minek ksznheti mgis fennmaradst ez a nagyszer rgi fajta? Paradox mdon ppen annak a folyamatnak, amely ellehetetlentette hazjban, megfosztva eredeti hivatstl a marhahajcsrok oldaln.
A mezgazdasg gykeres talakulsnak, a kisbirtokok tnkrettelnek, a parasztok elldzsnek volt ksznhet, hogy a fldjkrl elkergetett nincstelenek, vagy ppen a vrosokban tengd szegnyek az 1700-as vektl kezdden tmegesen kerestk knnyebb meglhetsket az jvilgban, az szak-amerikai gyarmatokon.
Az j lehetsgek remnyben hajra szllk magukkal vittk minden ingsgukat, gy a kemny munkban edzdtt „working” buldogjaikat is. Amerika nem volt ms akkoriban, mint nhny palnkkal krbekerektett, gerendahzakbl ll telepls a kontinens peremn, s bizony elkelt az ers s btor kutyk segtsge.
A vadon a telepesek kszbig rt, s nekik szembe kellett nznik az ismeretlen vilg minden fenyegetsvel: a vadllatok, a bartsgtalan indinok, s az egsz fldrsz meghdtsrt foly versengsben a konkurenst kmletlenl legyilkol francik, spanyolok tvoltartshoz nlklzhetetlen volt a flelmet nem ismer buldogok segtsge.
A j kutyk ekkor hihetetlen rtket kpviseltek, s dicssgk rgi fnyben ragyogott. Az shazban mr javban zajlott az ipari forradalom s megkezddtt a trsadalom gykeres talakulsa, de az amerikai gyarmatok mg mindig csak lmodtak az angol korontl val elszakadsrl. A telepesek az Eurpban csaknem elfeledett paraszti, feudlis letformt ltk: ebben a korban a buldogok felgyeltek a legel marhkra, rszt vettek a nagyvadak vadszatban, majd k riztk a dli llamok vgelthatatlan gyapot- s cukorndltetvnyein dolgoz Afrikbl behozott nger rabszolgkat is.
Amerika un. „kolonilis” idszakban ugyangy dolgoztak mint a mszroskutyk, de rszt vettek viadalokon, bikk, medvk, farkasok, pumk, blnyek, s gyakran egyms ellen is. Ezen feladatoktl fggen a harcra hasznlt kisebb s mozgkonyabb, vagy a nagyobb termet s robusztusabb buldogok terjedtek el a klnbz terleteken.
Elssorban a Dlvidk elszigetelt llamaiban riztk meg serdei formjukat, nagyobb tmegket, mg szakon a fejlds elrehaladtval - mely egyet jelentett a rgi fldmvel letforma visszaszorulsval, feladsval, s a mlt szzad msodik felben a kutyaviadalok hirtelen megnvekv npszersgvel - egyre vesztettek jelentsgkbl s tisztasgukbl. Ekkorra ugyanis itt jszerivel teljesen eltntek a farmok, birtokok, ahol a buldog eredeti szakmjt gyakorolhatta, s a nagyvrosok lett a fszerep.
Msrszrl erre az idszakra tehet az anyaorszgbl importlt els buldog s terrier keverkek, a „half and half” kutyk megjelense, s br keveredsk a rgi buldogokkal mindennaposs vlt, hamarosan vgleg kiszortottk ket a harci arnkbl. Milyen szomoran ismers kplet a fl vszzaddal ezeltti Anglibl!
Az 1776-ban kirobbant Fggetlensgi Hbor eredmnyeknt az amerikai gyarmatok vgl elnyertk nllsgukat, de a telepesek, bevndorlk az ismeretlen Nyugat fel val tmeges megindulsra mg vrni kellett gy tven vet. Az orszg szaki s dli rsze kztt azonban mr a mlt szzad els vtizedeiben risi ellenttek feszltek: mg szakon az iparosods, a modern polgri trsadalom alapjait raktk le a demokrcia szellemben, a dliek tovbbra is ragaszkodtak feudlis hagyomnyokon alapul letvitelkhz, a rabszolgasg fenntartshoz.
Az szaki llamok gyors gazdasgi-trsadalmi talakulson mentek keresztl, Dlen azonban megrekedtek a XVIII. szzad elejnek „aranykor” szintjn.
Az egyre hatrozottabb vl gazdasgi-ideolgiai szembenlls vgl polgrhborhoz vezettek, mely a halad szellem szaki tbor gyzelmvel rt vget 1865-ben.
A nyugati hatrvidk meghdtsa s az slakos indin trzsek kiirtsa vagy rezervtumba knyszertse is erre az idszakra tehet, s ekkorra mr nhny mai rtelemben vett nagyvros is kiplt Keleten: New York, Boston, Philadelphia voltak az amerikai trsadalmi, kulturlis s gazdasgi let kzpontjai.
Ezekben a nagyvrosokban rendeztek elszr angol mintra kutyakilltsokat, s ekkortjt alakult meg az American Kennel Club (AKC - 1884), hogy sszefogja a kutyatenysztket.
Ezeken a killtsokon kezdetben kizrlag Eurpbl importlt fajtk vettek rszt, gy az Anglibl behozott „show” tpus buldogokat is bemutattk az amerikai rdekldk eltt: mivel ez a fajta kapott elszr nyilvnossgot az USA-ban, mint angol buldog, vagy egyszeren csak buldog, ez rgzlt a kutyaszeret kznsg s a tenysztk fejben.
A legyztt, megalzott Dl egyes vidkein tovbbra is farmokon, ltetvnyeken dolgoz rgi tpus buldogokra senki sem volt kvncsi, akrcsak az odaval tbbi fajtra: az orszg klnbz vidkeirl szrmaz ebeket mr mind kategorizltk, a lenzett dliek kutyit azonban egyformnak vettk, s meg sem prbltk ket regisztrlni.
Radsul a rgi tpus buldogot az szakiak viadorkutyaknt tartottk szmon, amely egyrszrl nem illett az ri klub tagjai kz, msrszrl az itt ltalnosan bevett gyakorlatt vlt - ms fajtkkal, de elssorban a „half and half” kutykkal val klnbz mrtk - keresztezsek eredmnyeknt sokat vesztett tisztasgbl, gy nem tekintettk nll fajtnak.
Az si tpus buldogok kedveli megprbltk elismertetni, npszersteni az ltaluk tenysztett kutykat, de - mivel a buldog nv mr „foglalt” volt az alig egy-kt vtizede ltez „show” vltozat ltal - ehhez elszr is megfelel elnevezst kellett volna tallniuk.
Ez mris felvetett egy jelents problmt: mivel a dli farmerek, ltetvnyesek kutyikat angol eldeikhez hasonlan pusztn teljestkpessgk alapjn szelektltk s tenysztettk tovbb, nem fordtottak klnsebb figyelmet olyan dolgokra, mint az egysges mret, megjelens, ami alapjt adhatta volna brmifle standardizlsnak.
Mr pusztn az risi fldrajzi tvolsgok miatt is rthet, hogy Dlen szmtalan, gyakran vidkenknt, st vrosonknt eltr vltozatban s ennek megfelelen klnbz nven ismertk ugyanazt a kutyt: a korai telepesek ltal Anglibl a XVII-XVIII. szzadban behozott nagyszer s-buldogot."
|